Lapkritis įsibėgėja, baigia nukristi paskutiniai medžių lapai – kur juos dėti
Nukritę lapai – gamtos dovana, nes iš jų gaminamas kompostas. Kompostavimas yra vienas efektyviausių būdų tvarkyti atliekas, užtikrinantis žiedinės ekonomikos principų įgyvendinimą. Jis leidžia ne tik saugiai tvarkyti biologiškai skaidžias atliekas, bet ir sugrąžinti vertingas maistines medžiagas į dirvą, pagerinti dirvožemio struktūrą.
Surinktus lapus nemokamai galima nuvežti į žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę, esančią Nemajūnų g. 15A, Kaunas, kur priimamos visos žaliosios atliekos.
Kauniečiams, neturintiems tokios galimybės, „Kauno švara“ siūlo palengvinti rudens darbus. Jau ne pirmus metus daugiabučių namų bendrijoms, individualių namų gyventojams, įmonėms, organizacijoms, ji dalija nukritusiems lapams skirtus didmaišius ir teikia jų išvežimo paslaugą. Lapams skirtus didmaišius galima užsisakyti tel. +370 614 15 484 arba e. p. mvs@svara.lt.
„Kauno švaros“ duomenimis, surinktų žaliųjų atliekų kiekis auga. Jau per šį sezoną surinkta apie 1,5 tūkst. didmaišių su nukritusiais lapais. Per 2023 m. žaliųjų atliekų surinkta apie 7 tūkst. t (palyginimui, 2019 m. surinkta apie 1 tūkst. t).
„Mūsų miesto tvarką prižiūrinčios įmonės, siekis rudens arba lapų kritimo sezonu – pakeisti ne vietoje žaliąsias atliekas paliekančių gyventojų įpročius. Tikimės, kad žaliosios atliekos bus tvarkingai surinktos ir atskirtos nuo komunalinių atliekų srauto“, – teigė „Kauno švaros“ atstovė.
Nors vis daugiau gyventojų žaliąsias ir kitas atliekas tvarko atsakingai, tačiau rūšiuojant atliekas pasitaiko ir nemažai klaidų. Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (RATC) direktorius atkreipia dėmesį: „Žaliosios atliekos, išmestos į mišrų atliekų srautą, užima vertingą vietą ir užteršia visą potencialiai perdirbti tinkamą žaliavą – pakuotės tampa nebepatrauklios perdirbėjams.“ Be to, Kauno RATC ekologės teigimu, išmetus žaliąsias atliekas netinkamose vietose, pavyzdžiui, miške, ne tik estetiškai sugadinamas kraštovaizdis, bet ir sukeliama biologinė tarša, kai yrant atliekoms išsiskiria kenksmingų medžiagų, pavyzdžiui, amoniako ar metano.
,„Kauno švaros“ atstovė primena, kad juodi polietileniniai maišai, prikimšti lapų ir palikti bet kur ar sumesti į lapams skirtus didmaišius, ne tik apsunkina miesto tvarkymą, tai – viešosios tvarkos pažeidimas. Be to, neužtenka vien sugrėbti lapus – juos reikia nuvežti į žaliųjų atliekų surinkimo aikštelę arba sudėti į lapams skirtus „Kauno švaros“ dalijamus didmaišius. Į juos negalima mesti polietileninių maišų ar kitų pakuočių su lapais, mišrių komunalinių, statybinių ir kitų atliekų. Į lapams skirtus didmaišius metami tik nukritę lapai be šakų.
Atliekų tvarkymo taisyklės numato, kad kiekvieno žemės sklypo valdytojas yra atsakingas už atliekų surinkimą, išvežimą ir tvarkymą iš jam priskirto ar priklausančio žemės sklypo. Lapus griežtai draudžiama mesti į komunalinių atliekų ar kitus tam nepritaikytus konteinerius, taip pat palikti polietileniniuose maišuose prie gatvės, konteinerių, šalikelėse, kitose tam nepritaikytose vietose. Pažeidus šias taisykles galima sulaukti baudos iki 600 eurų.
,„Kauno švara“ taip pat gyventojų prašo užsisakant didmaišius lapams sudėti laikytis nustatytos tvarkos. „Nors didmaišiai visada yra išvežami laiku, tačiau jei atsitinka priešingai, tai tik dėl to, kad gyventojai savavališkai pasisavina didmaišius (iš tų klientų, kurie užsisako didmaišius pagal nustatytą tvarką), todėl bendrovė neturi grįžtamosios informacijos, nežino, kur palikti prikrauti didmaišiai“, – teigė „Kauno švaros“ atstovė.
Prašome gyventojų laikytis atliekų kultūros, elgtis atsakingai ir rūšiuoti atliekas. Tinkamas žaliųjų ir kitų atliekų tvarkymas ne tik padeda palaikyti tvarką, bet ir prisideda prie aplinkos tausojimo.